03.05.2024

Exkurze do JE Dukovany a přečerpávací elektrárny Dalešice pro žáky 8.- 9. ročníků

ilustrační foto Dne 25.4.2024 se uskutečnila exkurze žáků do JE Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. První na řadě byla jaderná elektrárna Dukovany, která se svým výkonem přes 2000 MW zabezpečuje 20% z celkové výroby elektrické energie v ČR. V infocentru jsme zhlédli nejprve krátký dokument o výrobě elektřiny z jádra, poté absolvovali virtuální 3D prohlídku elektrárny a nakonec jsme si osahali řadu modelů a exponátů. Žáci si také mohli vyzkoušet vyrobit elektřinu pomocí vlastní síly.

Poté jsme se přesunuli do nedaleké přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, která leží na řece Jihlavě a její sypaná hráz je nejvyšší v ČR. Výrobu elektřiny zde zajišťují 4 Francisovy turbíny, zhotovené v ČKD Blansko. V infocentru jsme se seznámili s principem výroby elektřiny a přečerpávání vody do horní nádrže v období dostatku elektřiny (např. v noci). Rovněž jsme se seznámili s dalšími typy vodních elektráren v ČR. V závěru jsme se šli do provozu podívat na opravu jednoho z alternátoru a běžící reverzní Francisovu turbínu která pohání generátor pro výrobu elektrické energie.
Celé dopoledne rychle uběhlo a my jsme se spoustou informací a zážitků zamířili zpět do Vyškova.

Fotografie: https://www.zsletnipole.cz/fotogalerie.htm?fotogalerie=189