Exkurze do Dukovan a Dalešic

ilustrační foto V úterý 19.4. 2022 se žáci 8. a 9. ročníků zúčastnili exkurze v JE Dukovany a v přečerpávací elektrárně Dalešice.

Průvodkyně měla připravenou prezentaci, ve které nás seznámila s výrobou elektřiny obecně a poté nás hlouběji seznámila s chodem jaderné elektrárny, jednotlivými okruhy a ději, které v nich probíhají. Nakonec jsme se seznámili s otázkami likvidace radioaktivního odpadu a skladování vyhořelého paliva. Vše bylo doprovázeno výukovým filmem, fotografiemi z prostředí elektrárny, 3D modely a animacemi. Poté si žáci mohli vyzkoušet znalosti na různých exponátech a např. si i vyrobit elektřinu pomocí šlapání nebo točení na některých exponátech.

V druhé části jsme se přesunuli autobusem do přečerpávací elektrárny Dalešice, kde jim byl vysvětlen účel a princip činnosti této elektrárny, jako velmi rychlý zdroj elektrické energie. Zde jsme se podívali i do haly s generátory a technickým zázemím.

Tato exkurze určitě pomohla žákům k lepšímu pochopení výroby elektrické energie a mohou z těchto znalostí čerpat i v další výuce.