23.08.2021

Informace z zahájení školního roku a k antigennímu testování (aktualizace 31.8.2021)

ilustrační foto

INFORMACE K ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2021/2022
ANTIGENNÍ TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH V ZÁŘÍ 2021

A. Informace k zahájení školního roku

Školní rok začíná ve středu 1. 9. 2021.
Nástup do mateřské školy - do 8.15 hodin.
Do MŠ doprovází dítě jen jedna osoba, která má zakryté dýchací cesty respirátorem.

Školní rok začíná ve středu 1. 9. 2021.
Zahájení vyučování od 8 hodin. Vstup žáků do školy postupně od 7.30 h (nezdržovat se před školou a v šatnách), vstup žáků 1. r. s rodiči od cca 7.40 h. Nevytvářet skupinky na chodbách, dodržovat rozestupy, používat ochranu úst a nosu, použít dezinfekci.
Předpokládané ukončení vyučování ve středu 1. 9. 2021 je pro žáky 1. ročníku v cca 9.15 h , pro žáky 2. - 5. r. v 9.30 - 10.00 h, pro žáky 2. st. v 11.40 - 12.10 h h (odchod na oběd postupně po třídách).
V současné době předpokládáme, že přivítání žáků 1. ročníku proběhne 1. 9. 2021 v kmenových třídách za účasti jednoho zákonných zástupců (vstup výhradně s respirátorem).
Výuka dle rozvrhu od čtvrtku 2. 9. 2021. Nejpozději 1. 9. 2021 bude zveřejněn rozvrh jednotlivých tříd.
Žáci 1. roč. budou mít celý první týden délku vyučování zkrácenu.
Žákům 2. – 9. ročníku vyučování od 2. 9. 2021 zkracováno nebude.
Školní družina zahajuje provoz 1. 9. 2021 v 6:15 h. Provoz školní družiny: denně 6:15 - 16:30 h.
Škola zahájí školní rok 2021/2022 v plném rozsahu, v souladu s právními předpisy. Budou stanovena hygienická a protiepidemická pravidla vycházející z pokynů MŠMT.
Školní jídelna vaří obědy pro ZŠ od 1. 9. 2021. Obědy si můžete objednávat u VŠJ pí. Dagmar Sommerové na telefonu 517 325 625 (do konce srpna 2021 nemusí být plně funkční objednávání prostřednictvím internetu).
Pro případné informace si volejte: 517 325 622 (23).
Sledujte webové stránky školy. Budeme zde uveřejňovat další informace.

B. Informace k testování žáků

V prvních dvou týdnech září 2021 bude provedeno plošné preventivní testování žáků, a to následovně:
• 1. září (žáci 1. ročníku 2. září), 6. září a 9. září 2021 vždy při zahájení vyučování ve třídách. Pokud žák nebude přítomen na testování na začátku vyučování, provede si test pod dohledem pověřené osoby bezprostředně po svém příchodu do školy. Testování se týká žáků ZŠ, nikoli dětí v MŠ.

I. Testování nepodstupují žáci, kteří splní následující stanovené podmínky:
• bezinfekčnost po očkování – 14 dnů po plně dokončeném očkování (nutné doložit),
• bezinfekčnost po prodělaném onemocnění COVID-19 (po dobu 180 dní od prvního pozitivního testu, nutné doložit),

• žák, který doloží negativní výsledek testu provedeného v odběrovém místě (antigenní test ne starší než 72 hodin, PCR test ne starší než 7 dnů).
II. Pokud se žák screeningovému testování nepodrobí, bude se moci účastni výuky, ale za podmínek stanovených mimořádným opatřením MZd:
• použití ochrany dýchacích test po celou dobu pobytu ve škole a školském zařízení,
• nesmí cvičit ve vnitřních prostorech školy; převlékají se s odstupem od ostatních osob a nesmí použít sprchy, cvičit mohou venku,
• nesmí zpívat,
• při konzumaci potravin, pokrmů a nápojů musí sedět v lavici nebo u stolu a udržovat rozestup od ostatních osob min 1,5 m. Z organizačních a hygienických důvodů se tito žáci možná budou stravovat a po odstravování ostatních žáků.
10. září 2021 vyprší platnost mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví o screeningovém testování, předpokládáme tedy, že tato rozdílná pravidla pro žáky testované a netestované budou platit pouze 10 dní.

III. Pokud žák odmítne jak testování, tak nošení ochranného prostředku dýchacích cest, v takovém případě škola nemůže v souladu s mimořádným opatřením MZd umožnit žákovi osobní přítomnost na vzdělávání či poskytování školských služeb. Žák není automaticky omluven, ale musí být omluven v souladu s platným školním řádem. Pro tyto žáky nebude probíhat distanční výuka.

IV. Každá osoba je povinna si při vstupu do budovy školy a ve společných prostorech zakrýt dýchací cesty, a to takovým ochranným prostředkem, který je uveden v aktuálně platném mimořádném opatření MZd.
Výjimky z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest:
• osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, a kognitivní poruchou nebo se závažnou alternací duševního stavu, jejichž mentální schopnost či aktuální duševní stav neumožňují dodržování povinnosti nosit ochranný prostředek, nebo
• osoby, které nemohou mít ze závažných zdravotních důvodů nasazen respirátor, roušku (nutné doložit).

Upozorňujeme zákonné zástupce, že žáci (a děti, další osoby) s příznaky infekčního onemocnění nemohou do školy vstoupit.

(Čerpáno ze Souboru doporučení pro školy a školská zařízení ve školním roce 2021/2022 vzhledem ke COVID-19, vydaného dne 17. 08. 2021: https://www.edu.cz/wp-content/uploads/2021/08/MSMT_Manual-k-provozu-skol-a-testovani.pdf.)
V uvedených informacích může dojít ke změně na základě vydání pokynů ze strany MŠMT, MZ ČR, KHS, ….

Ve Vyškově dne 23. 8. 2021

Mgr. Jiří Sochor, ředitel školy