Informace ke screeningovému testování žáků (listopad 2021)

RouškaDne 2.11.2021 vydalo MŠMT informaci ke screeningovému testování žáků ZŠ ve dnech 8. a 15.11.2021
Testování bude probíhat stejně jako na počátku školního roku tzv. samoodběrem, u kterého není nutná asistence zdravotnického personálu
.
Termín testování: pondělí 8.11. a pondělí 15.11.2021 vždy při zahájení vyučování ve třídách. Pokud žák nebude přítomen na testování na začátku vyučování, provede si test pod dohledem pověřené osoby bezprostředně po svém příchodu do školy. Tetování se týká žáků ZŠ, nikoli dětí v MŠ.
Testování nepodstupují
- žáci, kteří doloží, že jsou očkovaní (14 dnů po plně dokončeném očkování) nebo
- doloží, že prodělali onemocnění covid-19 (po dobu 180 dní od prvního pozitivního testu na covid-19), případně
- žák, který doloží negativní výsledek testu provedeného v odběrovém místě (ne starší 24 hodin pro antigenní test a 72 hodin pro PCR test).
Pokud se žák screeningovému testování nepodrobí, bude se moci prezenční výuky účastnit, ale za speciálních podmínek “pro netestované” nastavených mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví (zvýšené použití ochrany dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole a školském zařízení, zákaz některých aktivit atd.
Pokud žák testování neabsolvuje a nevztahuje se na něj příslušná výjimka z testování (prodělaná nemoc nebo ukončené očkování), bude se moci účastnit prezenční výuky a dalších aktivit v základní a střední škole, školní družině nebo školním klubu pouze za dodržení přísnějších speciálních podmínek “pro netestované”, konkrétně:
• povinnost nosit ochranu dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole a školském zařízení, ve vnitřních prostorech, tzn. ve třídě při výuce a ve společných prostorách školy, vždy a ve venkovních prostorech, pokud není možné dodržet rozestup 1,5 metru,
nesmí cvičit ve vnitřních prostorech; převlékají se s odstupem od ostatních osob a nesmí použít sprchy, nesmí zpívat, pokud nelze od ostatních osob dodržet odstup 2 m,
používají hygienické zařízení určené školou či školským zařízením pouze pro děti a žáky, kteří nepodstoupili preventivní antigenní test
Pokud žák odmítne jak testování, tak nošení ochranného prostředku dýchacích cest, v takovém případě škola nemůže v souladu s mimořádným opatřením MZd umožnit žákovi osobní přítomnost na vzdělávání či poskytování školských služeb. Žák není automaticky omluven, ale musí být omluven v souladu s platným školním řádem. Pro tyto žáky nebude probíhat distanční výuka.
Plné znění informace MŠMT (11 stran textu) k testování nalezte zde: https://www.edu.cz/msmt-vydalo-aktualni-informace-pro-skoly-a-skolska-zarizeni-s-ucinnosti-od-8-a-15-11-2021/